Godło Polski
WIZYTA W KRAINIE RUMIANKU

WIZYTA W KRAINIE RUMIANKU
19.10.2022

18 października uczestnicy programu „Rehabilitacja 25 plus” wybrali się do Krainy Rumianku – niezwykłego zakątka w miejscowości Hołowno. Jest to wioska tematyczna gdzie młodzież doświadczyła jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Twórczo spędzili tam czas biorąc udział w warsztatach: „Od ziarna do chleba” oraz „Mydełka glicerynowe”.

    Wycieczkę rozpoczęła wizyta w dawnej izbie wiejskiej. Podziwialiśmy wystrój dawnych domów i poznali życie rodziny w przeszłości, a następnie spacerowaliśmy po zagrodzie wiejskiej. Poznaliśmy tradycyjne sposoby uprawy zboża i jego przechowywania. Pomagaliśmy w młóceniu cepem, czyszczeniu ziarna, mieleniu zboża, w ręcznych żarnach, przygotowywaniu słodkich rogalików i jego wypieku w piecu chlebowym. Prowadzące panie w długich lnianych spódnicach opowiadały ciekawe historie jak również śpiewały gwarą pieśni i przyśpiewki ludowe towarzyszące niegdyś ludziom podczas pracy.  

   Zrobiliśmy kolorowe i pachnące mydełka glicerynowe, samodzielnie wybierając ich kolor, zapach i ozdoby. Każdy uczestnik zabrał swoje oryginalne mydełka, ślicznie zapakowane, które były świetnym prezentem dla rodziców.

   Na zakończenie czekało na nas ognisko, podczas którego upiekliśmy kiełbaski oraz zabawa na świeżym powietrzu. Pogoda i humor dopisywał wszystkim.

   Wycieczka była udana, a twórczo spędzony czas i radość z poznawania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na długo pozostaną w naszej pamięci.


Wróć na górę