Godło Polski
230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
02.05.2021

Społeczność naszej szkoły pamięta o 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji na korytarzu szkolnym przygotowano patriotyczną tablicę. Uczniowie przygotowali prace na ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Majowe Święta w Mojej Małej Ojczyźnie”. Natomiast wychowankowie internatu wzięli udział w wycieczce podczas której odwiedzili ważne miejsca na terenie naszego miasta oraz wysłuchali pogadanki na temat wybranych wydarzeń i postaci z historii naszego regionu. Odwiedziliśmy również tablicę poświęconą Konstytucji 3 Maja. Jednak z powodu remontu budynku PUP jest ona aktualnie zakryta. Nie przeszkodziło nam to jednak wysłuchać ciekawej historii tej inskrypcji. Tablica został ufundowana przez Komitet Obywatelski Miasta Łukowa i wmurowana w 1916 roku. Podczas II wojny światowej została zdjęta na rozkaz Niemców i ukryta w cmentarnej dzwonnicy tuż pod podłogą. Tablicę odnaleziono dopiero w 1989 roku podczas remontu dzwonnicy. Ponowne wmurowanie miało miejsce podczas dwusetnej rocznicy uchwalenia konstytucji 3.05.1991 roku.

Zachęcamy uczniów do wywieszenia flagi na swoich domostwach oraz uczestnictwa online w uroczystościach patriotycznych związanych z obchodami 230 rocznicy uchwalenia konstytucji.

(Opracowała: A. Szaniawska)


Wróć na górę