Godło Polski
8 lutego 2022- Dzień Bezpiecznego Internetu

8 lutego 2022- Dzień Bezpiecznego Internetu
08.02.2022

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) został ustanowiony w 2004 r. przez Komisję Europejską. Zazwyczaj obchodzony jest w drugim dniu, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca roku. Tegoroczne hasło akcji brzmi:  „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu mają na celu przede wszystkim dostarczane wiedzy na temat bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online. Akcja promuje pozytywne wykorzystywanie Internetu oraz uświadamia konsekwencje zachowań niezgodnych z prawem, do których dochodzi w przestrzeni wirtualnej.
Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym i lokalnym, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w Internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na ich wyeliminowanie, zapraszamy na polecane strony:

 

Publikacje i materiały poświęcone bezpieczeństwu w Internecie:

Webinaria dla rodziców Akademi NASK

Groźne internetowe wyzwania

Bezpieczni w sieci – w każdym wieku

Badania i raporty Akademii NASK

Jak mądrze kontrolować aktywność swoich pociech w sieci?

Poradnik dla rodziców – Sharenting i wizerunek dziecka w sieci

Poradnik dla rodziców – Szkodliwe treści w Internecie

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online (edycja 2019)

Poradnik dla rodziców – FOMO i nadużywanie nowych technologii

FOMO Jak sobie z tym radzić

Zostań znajomym swojego dziecka

Ulotka „Co moje dziecko robi na YouTube?”

Pomoc ofiarom cyberprzemocy

Broszura Zagrożenia internetowe. Wybrane zjawiska

Poradnik „Dzieci  i ekrany” – rodzice pytają – psychologowie odpowiadają

Bezpieczne media. Poradnik dla rodziców (FDDS)

Kampania #bezpresji

Kompendium_V2.pdf

10_porad_dla_rodzicow.pdf

Stop_cyberprzemocy_ulotka.pdf

Ulotka_jak_zabezpieczyc_dowody.pdf

Drodzy Rodzice, jeśli podejrzewacie, że Wasze dziecko utraciło kontrolę nad używaniem komputera i/lub Internetu i nie wiecie, jak w tej sytuacji postępować, zawsze możecie Państwo zwrócić się do szkoły lub skorzystać z pomocy pod bezpłatnym numerem

800 100 100 lub na stronie: https://800100100.pl

Inne ważne strony:

Zgłoś nielegalne treści!

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111

Zgłoś incydent!

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12

 

(Opracowały: M. Wysokińska, E. Federowicz)


Wróć na górę