PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM

 

Od października  pracowaliśmy nad projektem edukacyjnym, który nosił tytuł

„Jak zachęcić młodsze dzieci do czytania książek”?

 

Nasze działania miały charakter zadaniowy i odbywały się w dwóch grupach projektowych. Wszystkie były ukierunkowane na pokazanie młodszym kolegom, jak ciekawy i fascynujący może być świat książek. Poprzez swoje działania umożliwiliśmy „maluchom” dostęp do różnych książek, także tych niebanalnych, intrygujących, o zaskakującej formie. Było to możliwe dzięki wycieczce do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łukowie. Pani Elżbieta Ławecka wspaniale przybliżyła nam różnorodny świat książek dla dzieci i zachęciła do systematycznego czytelnictwa.

Analizując ankietę przeprowadzoną wśród uczniów klas I, II, III i IV, dowiedzieliśmy się, że ci najchętniej sięgają po bajki. Lubią, gdy czytają im rodzice lub starsze rodzeństwo. Zorganizowaliśmy więc „spotkania z książką”. Odbywały się one podczas długiej przerwy lub na świetlicy po lekcjach. Czytaliśmy wtedy młodszym kolegom wybrane utwory z kanonu literatury klasycznej dla dzieci. Zafascynowani losami ulubionych bohaterów bajek i baśni, mali czytelnicy wykonywali rysunki, ilustracje do książek.

   

      

Jednak najwięcej trudu włożyliśmy w przygotowanie inscenizacji baśni pt. „Królewna Śnieżka”. Było to nie lada wyzwanie dla nas. Nasz kolega Adrian Marchel wraz z Robertem Oborskim zajęli się wyszukaniem ciekawego scenariusza. Później rozdzieliliśmy role i zaczęła się intensywna praca. Wielokrotne próby nauczyły nas cierpliwości i odpowiedzialności, bo przecież tylko razem mogliśmy stworzyć to, co zaprezentowaliśmy 24 stycznia 2012r. podczas publicznej prezentacji efektów projektu.

   

   

    

     

    

Zaproszeni zostali na nią Dyrekcja Zespołu: w osobach pani Ewy Kłosińskiej oraz pana Janusza Zboiny. Uroczystość zaszczyciła swą obecnością pani Elżbieta Ławecka – reprezentująca Miejską Bibliotekę Publiczną im. H. Sienkiewicza w Łukowie, która współpracowała z nami przy realizacji zdań projektowych. Ucieszyła nas obecność naszych najmłodszych kolegów i koleżanek, czyli uczniów z klas I, II, III i IV szkoły podstawowej oraz przedszkolaków z Przedszkola nr 2 w Łukowie, bo to dla nich przede wszystkim przygotowaliśmy inscenizację baśni. Byli również nasi rodzice i nauczyciele.

        Prezentację rozpoczął Daniel Gostołek, który krótko przedstawił założenia naszych działań oraz zaprosił wszystkich do obejrzenia efektów trzymiesięcznej pracy. Wszystkim bardzo podobał się występ, czego dowodem były gromkie brawa i pozytywna ocena naszej pracy.

   

             

   

Serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji zadań projektowych nauczycielom naszej szkoły:

Ø      pani Małgorzacie Wielgosz za cierpliwość i cenne uwagi reżyserskie,

Ø      pani Annie Pucyk za wskazówki i rady,  jak wykorzystać surowce wtórne

do wykonania pięknej scenografii,

Ø      paniom:  Małgorzacie Bujak i Monice Waleckiej za wsparcie podczas wykonywania pracochłonnych elementów dekoracji,

Ø      pani Bożenie Michałko za odkrycie możliwości komputera podczas projektowania zaproszeń i ogłoszeń,

Ø      paniom:  Ewie Bajorze  i Renacie Bednarczyk za czuwanie nad wszystkim i motywowanie nas do systematycznej pracy.

 

Uczniowie klasy IIa g

 

Opracowały: Renata Bednarczyk i Ewa Bajora

 

PROJEKT - POWRÓT