Godło Polski
„SPOTKAJMY SIĘ RODZINNIE” W ZESPOLE PLACÓWEK W ŁUKOWIE

„SPOTKAJMY SIĘ RODZINNIE” W ZESPOLE PLACÓWEK W ŁUKOWIE
03.06.2022

Dzień Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym ma w Zespole Placówek w Łukowie wieloletnią tradycję. Powstała ona z inicjatywy grupy nauczycieli, którym przyświecała idea integracji środowiska domowego i szkolnego w tym jakże ważnym i radosnym dla dzieci dniu, spędzenia go wśród osób najbliższych, najlepiej znanych. Również w tym roku nauczyciele nie zawiedli. Utworzyli grupę „Działajmy dla rodzin” i pozyskali środki na realizację projektu pod nazwą „Spotkajmy się rodzinnie”. Dzięki temu tegoroczne obchody miały szczególny charakter – do uczniów Zespołu Placówek i ich rodziców dołączyły rodziny ukraińskie przebywające w powiecie łukowskim. Pierwsze spotkanie odbyło się jednak kilka dni wcześniej.

W ramach projektu „Spotkajmy się rodzinnie” 25 i 26 maja na warsztatach kulinarnych spotkali się obywatele narodowości ukraińskiej zamieszkujący powiat łukowski oraz uczniowie Zespołu Placówek wraz z rodzicami. Pierwszego dnia wykonano i degustowano tradycyjne potrawy z terenu Lubelszczyzny, wykorzystując m.in. przepisy zawarte w książce „Akademia smaku Ziemi Łukowskiej”. Wspólnie przygotowano babkę ziemniaczaną, cebularze lubelskie, pierogi lubelskie z kaszą i serem na słodko, pierogi z kaszą, serem, boczkiem i cebulą, a na deser ciasto z jagodami z kruszonką. Drugiego dnia warsztatów panie z Ukrainy przedstawiły swoje tradycyjne specjały, m.in. dwa rodzaje pierogów – z farszem z ziemniaków i pieczarek oraz ze słodkiej kapusty, kotleciki, słodką kapustę, barszcz ukraiński. Była także okazja do spróbowania słodkich placuszków z powidłami. Warsztaty przebiegały w przyjaznej atmosferze i były okazją do wzajemnego poznawania się.

Natomiast w poniedziałek 31 maja ukraińskie rodziny zostały zaproszone do wspólnej zabawy podczas Dnia Rodziny w Zespole Placówek. Jak mówiła Pani Dyrektor szkoły Danuta Kowal: „Dzień Rodziny to nasza tradycja. W tym roku postanowiliśmy zaprosić do udziału w nim naszych gości z Ukrainy. Tym spotkaniem chcieliśmy powiedzieć „nie” wojnie, a „tak” pokojowi, życiu i wolności”. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy hymnów Ukrainy i Polski, a łzy wzruszenia płynące po policzkach gości z Ukrainy potwierdziły potrzebę spotkania.   Szkołę zaszczyciło tego dnia wielu znamienitych gości: Pan Janusz Kozioł – wicestarosta łukowski, który obdarował zebrane dzieci koszem słodyczy, siostra Dyrektor SOW w Łukowie,  s. Barbara Mokrzycka, Dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Łukowie, pani Elżbieta  Dejryng-Pogonowska, pani Anna Pietrzak, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Łukowie.  

Głównym celem poniedziałkowej wspólnej zabawy była integracja polskich i ukraińskich rodzin. Na festynie gościli też pochodzący z Ukrainy i Polski uczniowie i ich mamy ze Szkoły Podstawowej nr 4 z oddziałami integracyjnymi w Łukowie. Uczniowie pod opieką pań Anny Zabłockiej i Anny Lech zaprezentowali piękny taniec i piosenkę w języku polskim i ukraińskim. Nasza młodzież i nauczyciele pod opieką pań Anety Świderskiej, Agnieszki Szaniawskiej i Doroty Panasiuk przygotowały pokaz tańca i piosenkę, a wszystko miało barwy polsko – ukraińskie.   Mimo że ze względu na niezbyt sprzyjającą pogodę festyn trzeba było przenieść do szkoły, nie stanowiło to przeszkody w  udanej zabawie. Nauczyciele stanęli na wysokości zadania. Zaplanowano i zrealizowano wiele atrakcji, m.in. tańce, zabawy przy muzyce, atrakcje animacyjne, ekspresje plastyczne, konkursy sportowe. Ich uczestnicy zdobyli mnóstwo nagród, a jeszcze więcej niezapomnianych wrażeń. Niezawodni okazali się druhowie z OSP Stanin, którzy poprowadzili pokaz umiejętności strażackich. Nie zabrakło również poczęstunku dla przybyłych gości.

Projekt „Spotkajmy się rodzinnie” objął honorowym patronatem starosta Dariusz Szustek. Środki na jego realizację pozyskano w Narodowym Instytucie Wolności z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wśród sponsorów uroczystości znaleźli się: poseł na Sejm RP Sławomir Skwarek, Stowarzyszenie „Jesteśmy Sobie Potrzebni”, Urząd Gminy Łuków. Inicjatywę wsparli również lokalni przedsiębiorcy: Mięs-Hurt Przemysław Wereszczyński, Oro-Polska Mariusz Krasuski, Spółka Koleje Mazowieckie – prezes Dariusz Gajda, Zakład Piekarsko-Cukierniczy Karol Dybciak, AGRO TOP Grzegorz Dybciak.


Wróć na górę