Godło Polski
Międzynarodowy Dzień Strażaka 2020 – kiedy go obchodzimy? Co to za święto?

Międzynarodowy Dzień Strażaka 2020 – kiedy go obchodzimy? Co to za święto?
04.05.2020

Międzynarodowy Dzień Strażaka w tym roku jest szczególnie ważny. To właśnie nasi strażacy ręka w  rękę ze służbą zdrowia, wojskiem i policją, pomagają nam w tych trudnych czasach. Ponadto muszą zmagać się z panującą suszą. Jak podziękować im tego wyjątkowego dnia?

Dzień Strażaka, to międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja. To nie przypadkowa data, bo wypada w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. Właśnie on jest patronem gaszących pożary. Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe w Polsce od 2003 roku. Świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna. Podczas uroczystości wręczane są odznaczenia cywilne i wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie. Jednym z elementów jest również wręczanie odznaczenia „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. W roku 2020 będą to nietypowe obchody. Strażacy walczą przeciwko suszy z płonącymi lasami i łąkami, dlatego my również powinniśmy złożyć im życzenia. Obejrzyjcie film jak w tym szczególnym roku obchodzono to święto w wielu jednostkach straży pożarnej.

Filmik – Dzień Strażaka 2020

(Opracowały: M.Sołtyszewska, L.Jasińska, M.Bujak)


Wróć na górę