Godło Polski
229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
03.05.2020

Tradycją naszej szkoły są coroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W tym roku wyjątkowo nie mogliśmy się spotkać na uroczystej akademii, żeby jednak tradycji stało się zadość, chcemy przybliżyć krótki rys historyczny.
229 lat temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja       3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie. Ustanowiła trójpodział władzy. Władzę ustawodawczą miał stanowić dwuizbowy parlament, składający się z Sejmu i Senatu. Ustawa zasadnicza ograniczyła znacznie rolę Senatu, a instrukcje poselskie, konfederacje i liberum veto zostały zniesione. Wprowadzono tron dziedziczny, likwidując wolną elekcję. Za religię panującą uznano katolicyzm, przy zupełnej tolerancji innych, uznanych przez państwo wyznań. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja odbiło się szerokim echem w całej Europie.

Również i w dzisiejszych czasach Państwo Polskie funkcjonuje na zasadach zawartych w konstytucji, czyli najważniejszej ustawie w państwie. A dlaczego konstytucja jest taka ważna dla każdego z nas opowiada ten krótki filmik:

https://www.youtube.com/embed/iaQxsbMYKFo?feature=oembed

Pieśnią która najbardziej związana jest z rocznicą i obchodami Święta Trzeciomajowego jest „Witaj majowa jutrzenko”. Jest to polska pieśń patriotyczna powstała w związku z uchwaleniem polskiej konstytucji.

https://www.youtube.com/embed/QkopQp9Z5Ic?feature=oembed

Obok  najważniejszego święta majowego jakim jest 3 MAJ  obchodzone są jeszcze dwa święta – 1 Maja – Święto Pracy i 2 Maja – Święto Flagi.

(Opracował: M. Olszewski, A. Szaniawska)

 


Wróć na górę