Godło Polski
„Szkoła Pamięta”

„Szkoła Pamięta”
01.11.2019

Zespół Placówek w Łukowie przystąpił do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, której celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miasta i regionu.

Z tej okazji w ostatnich dniach października uczniowie naszej placówki wzięli udział w licznych wydarzeniach upamiętniających lokalnych bohaterów, którzy walczyli o wolność naszej małej ojczyzny, osób znanych dla naszego regionu i tych bezimiennych. Pamiętano również o zmarłych pedagogach oraz o naszej wspaniałej pani pielęgniarce – p. Agnieszce Siurek, która odeszła w tym roku.

Uczniowie Szkoły Branżowej na lekcji religii obejrzeli film „Tak było – ks. Stanisław Brzóska”. Zapoznali się z historią życia i działalności ks. Stanisława Brzóski – wikariusza rzymskokatolickiej parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie, generała i naczelnego kapelana województwa podlaskiego w czasie powstania styczniowego, naczelnika wojennego powiatu łukowskiego, organizatora i dowódcy oddziału powstańczego złożonego z chłopów, gorącego patrioty, „ostatniego walczącego powstańca”, który stał się jednym z symboli oporu Polaków przeciw zaborcom.

Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami odwiedzili również groby i zapalili znicze na łukowskim cmentarzu oraz cmentarzu wojennym przy ul. Strzelniczej.

Pamiętaliśmy o miejscach pamięci znajdujących się na terenie miasta oraz o papieżu polaku – Janie Pawle II. Najmłodsi uczniowie przygotowali karteczki z napisem „Zespół Placówek w Łukowie. Pamięta”, które zostały dołączone do symbolicznych zniczy.

W akcji poprzedzającej „Dzień Wszystkich Świętych” wzięło udział większość uczniów naszej szkoły. Koordynatorami akcji byli: Mariusz Zaniewicz, Emilia Olek, Agnieszka Szaniawska.

(Opracowała: A. Szaniawska)


Wróć na górę