Godło Polski
Wycieczka do Krainy Rumianku

Wycieczka do Krainy Rumianku
15.10.2019

W dniu 15 października 2019r. uczniowie kl.Ib/IIa/IIIb, kl.IIb i kl.IIIa szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyli w wycieczce do Krainy Rumianku znajdującej się w urokliwej miejscowości Hołowno. Kraina Rumianku to wioska tematyczna, w której nasi uczniowie mogli doświadczyć jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Wszystko to w scenerii polskiej wsi, gdzie dawne obyczaje są wciąż żywe i praktykowane. Podczas wizyty w wiosce uczniowie uczestniczyli w warsztatach tematycznych, na których robili kolorowe i pachnące mydełka glicerynowe. Każdy mógł wybrać sobie dowolny kolor i zapach oraz ozdoby w postaci suszonej lawendy i rumianku, którymi przyozdabiał swoje mydełko. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się co nieco o historii mydła i jego rodzajach oraz czym myto się dawniej. Każdy uczestnik warsztatów miał okazję zabrać swoje mydełko do domu oraz oryginalnie je zapakować, jako upominek dla najbliższych.

Ponadto uczniowie uczestniczyli w grze terenowej zatytułowanej „Wyprawa po skarb”. Gra odbywała się na terenie wsi Hołowno, gdzie w różnych miejscach umieszczonych zostało dwanaście ławeczek, z których każda symbolizowała inny miesiąc. Na każdej można było sobie przysiąść, odpocząć, popodziwiać piękne widoki, porozmawiać z mieszkańcami oraz zrobić sobie fotografię na wyjątkowym tle. Przy każdej ławeczce znajdowała się skrytka  zamknięta na kłódkę. Można było w niej znaleźć wskazówki, gdzie odnaleźć kluczyk do kolejnej kłódki. Gdy odnalezione zostały wszystkie klucze i otworzone wszystkie kłódki, do odszukania pozostał tylko skarb z nagrodą, który był ukryty nad rzeką Zielawą pod jednym z trzech masztów zwanych „Łodziami Akermanu”. Grę uczniowie przebyli wozem drabiniastym, co było dla nich dodatkową atrakcją.  Na koniec wszyscy posilili się pysznym regionalnym obiadem oraz mogli skorzystać z zakupu pamiątek.

Wycieczka odbyła się w ramach orientacji zawodowej. Organizatorkami i opiekunami wycieczki były panie: Agnieszka Dybciak, Agnieszka Koźlak, Agnieszka Nawrocka.

(Opracowała: A. Koźlak)

 


Wróć na górę