Godło Polski
Wycieczka do Nałęczowa i Kazimierza Dolnego

Wycieczka do Nałęczowa i Kazimierza Dolnego
09.05.2019

W dniu 9 maja 2019r. uczniowie gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyli w wycieczce do Nałęczowa i Kazimierza Dolnego. W Nałęczowie zwiedzili Park Zdrojowy, gdzie znajdują się najciekawsze zabytki miasta, czyli Pałac Małachowskich i sanatorium „Książę Józef”. Następnie przechadzając się po parku pośród zielonych alejek i ścieżek podziwiali piękne drzewa, urokliwe mostki, ustronne ławeczki, rzeźby i pomniki pisarzy kojarzących się z Nałęczowem m.in. Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa. Wraz z przewodnikiem zwiedzili jedną z pijalni wód zwaną „Źródełkiem Miłości”, Pomnik nazwany Ławeczką Bolesława Prusa, gdzie nie sposób zrobić sobie pamiątkowego zdjęcia, Aleję Gwiazd Kolarstwa z wielkim bicyklem, a także nad znajdującym się obok stawem podziwiali piękne łabędzie podchodząc do nich bardzo blisko.

Niewątpliwą atrakcją okazała się Palmiarnia z Pijalnią Wód Mineralnych, w której pośród wspaniałych palm znajduje się fontanna oraz kran zasilane z tzw. „źródła miłości”. Uczniowie mogli tu zakosztować życiodajnej wody bogatej w unikalne minerały.

Kolejnym punktem wycieczki był Kazimierz Dolny. Uczniowie zwiedzili z przewodnikiem Rynek Główny z renesansowymi kamienicami, Kościół Franciszkanów, gdzie wysłuchali ciekawych opowieści przewodnika oraz podziwiali z dziedzińca kościoła jedną z najwspanialszych panoram miasta. Następnie udali się na stary rynek po zakup pamiątek.

W dalszej kolejności odbył się rejs statkiem po Wiśle, podczas którego młodzież podziwiała piękne widoki, poznając przy tym przepiękną roślinność i zwierzęta tych okolic. Dodatkową atrakcją było dokarmianie towarzyszących nam podczas rejsu mew, które tu stacjonują w okresie wiosennym.

Na koniec wszyscy udali się na obfity obiad do jednej z urokliwych kazimierskich restauracji.

Specyficzny klimat Nałęczowa, urokliwe zakątki oraz piękna starówka Kazimierza pamiętająca odległe czasy wprowadziła wszystkich w magiczny nastrój.

Wycieczka odbyła się dzięki funduszom zebranym podczas łukowskich jarmarków świątecznych. Organizatorkami i opiekunami wycieczki były panie: Agnieszka Dybciak, Agnieszka Koźlak, Agnieszka Nawrocka, Anna Strzyżewska, Dorota Trochimska.

(Opracowała: A. Koźlak)


Wróć na górę