Godło Polski
Klub Odkrywców uczcił 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Klub Odkrywców uczcił 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę
02.01.2019

W związku z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę, którą obchodziliśmy w 2018 r., Klub Odkrywców brał udział w licznych akcjach mających na celu przybliżenie i popularyzowanie tego wydarzenia.

Uczniowie należący do klubu przygotowali dwie gazetki tematyczne prezentujące wydarzenia jakie miały miejsce w listopadzie 1918 roku w Polsce oraz zaprezentowali społeczności szkolnej sylwetki osób, które przyczyniły się do tego, że możemy żyć w wolnym, niepodległym kraju. Gazetki te można obejrzeć w gablotach przy pracowni historycznej.

We wrześniu 2018 r. braliśmy udział w plenerze rzeźbiarskim „Rzeźbiarze dla Niepodległej”, podczas którego artyści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych wykonali prace o tematyce niepodległościowej. Uczniowie obejrzeli również wystawę historyczną ukazującą pierwsze dni wolności w 1918 roku.

W październiku 2018 r. został ogłoszony i przeprowadzony szkolny konkurs plastyczny pt. „Dla Niepodległej”. Prace uczestników konkursu stworzyły piękną wystawę na korytarzu szkolnym. Najciekawsze prace zostały wysłane na konkurs o zasięgu powiatowym.

Członkowie klubu wykonali również kotyliony, które wzięły udział w konkursie ogłoszonym przez Samorząd Szkolny.

Wycieczka do miejsc pamięci  związanych z Odzyskaniem Niepodległości,  znajdujących się na terenie naszego miasta, była doskonałą okazją by poznać,  jak wyglądały pierwsze dni wolności w naszym regionie.

W listopadzie 2018 r. „klubowicze” wzięli udział w koncercie o tematyce patriotyczno –  religijnej w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie. Koncert w wykonaniu Macieja Miecznikowskiego, wokalisty zespołu LESZCZE, zawierał nie tylko najbardziej znane utwory o charakterze patriotycznym takie jak: „Wojenko wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Hej hej ułani”, „Piechota”, „My pierwsza brygada”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Czerwone maki”, przeboje z filmów „Pan Wołodyjowski” itp., ale też utwory religijne takie jak: „Rota”, „Boże coś Polskę” czy „Z dawna Polski tyś królowo”.

9 listopada 2018 r. na terenie naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia przygotowana z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę . W tym dniu cała szkoła była udekorowana w barwach narodowych. 9 listopada przystąpiliśmy również do akcji „Rekord dla Niepodległej” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji. W ramach tej akcji uczniowie, rodzice i nauczyciele wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

Posumowaniem naszych działań było spotkanie, na którym wspólnie obejrzeliśmy film dokumentalny o tematyce niepodległościowej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć wykonanych podczas naszych niepodległościowych spotkań.

(Opracowała: A. Szaniawska)


Wróć na górę