Godło Polski
Młodzież Zespołu Placówek na „Listopadowym Festiwalu Filmowym”

Młodzież Zespołu Placówek na „Listopadowym Festiwalu Filmowym”
08.11.2018

W związku z organizacją przez Łukowski Ośrodek Kultury oraz Kino Łuków Łukowskiej Mocy Kultury, Samorząd Uczniowski zaproponował młodzieży naszych szkół uczestnictwo w „Listopadowym Festiwalu Filmowym”. W ramach festiwalu 8 listopada br. uczniowie wzięli udział w projekcji filmu „Złączyć się z Narodem”, w reżyserii Jerzego Szkamruka.

Bohaterami filmu jest drugie i trzecie pokolenie Polaków, którzy w 1936 r. zostali wypędzeni ze swych domów, stłoczeni ciasno w wagonach, w skrajnych warunkach przewiezieni tysiące kilometrów do Kazachstanu, gdzie jako wrogi, antysowiecko nastawiony „element”, byli represjonowani i zmuszani do katorżniczej pracy. Latami marzyli o powrocie do kraju, a jego historię przekazali swoim dzieciom i wnukom. Przez dziesięciolecia zapomniani w ojczyźnie, a dziś przez wielu postrzegani jako „przybysze ze wschodu”, mimo wszystko zdołali zachować i przekazać swoim potomkom tradycje, wiarę i marzenia o powrocie do kraju swych przodków. W filmie ukazana jest autentyczna, patriotyczna tęsknota za krajem.

W Kazachstanie mieszka ok. 34 tys. osób pochodzenia polskiego, zajmując 15. miejsce pod względem liczebności wśród ponad 130 narodowości tego państwa. 7 kwietnia br. Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o repatriacji, która zakłada nowe formy pomocy finansowej dla repatriantów oraz ustanowienie pełnomocnika rządu ds. repatriacji i Rady ds. Repatriacji. Przyjęta jednogłośnie przez posłów nowelizacja ustawy ma na celu ułatwienie powrotu i osiedlania się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Chodzi o osoby zesłane lub deportowane przez władze ZSRR do Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu lub azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, a także potomków tych osób.

Film skłania do refleksji, do zadawania sobie pytań. Czy jako społeczeństwo potrafimy ich zaakceptować, zrozumieć i szanować? Czy potrafimy sprawić, by poczuli się jak w domu, którego tak długo nie mogli odzyskać?

(Opracowała: M. Wysokińska)


Wróć na górę