Godło Polski
Zajęcia z hipoterapii

Zajęcia z hipoterapii
17.10.2017

Cyklicznie grupa wychowanków naszego ośrodka, uczestniczy w zajęciach z hipoterapii. Skład grupy, co pewien czas się zmienia. Wśród uczestników zajęć są osoby z nadmiernym napięciem mięśniowym, z mózgowym porażeniem dziecięcym z niepełnosprawnością sprzężoną, z autyzmem oraz uczeń z zespołem Downa.

Wyjazdy do stadniny są organizowane w okresie jesiennym i wiosenno – letnim. Uczestnicy zajęć korzystają z jazdy konnej, uczestniczą w zajęciach terapeutycznych, które odbywają się w stajniach, a mają na celu oswajanie uczestników z koniem. Dzieci uczą się również jak pielęgnować te wspaniałe zwierzęta, poprzez aktywne uczestnictwo w czyszczeniu koni. Mają możliwość obcowania z przyrodą, spacerują obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie, jeszcze inni podglądają zwierzęta oczekując na swoją kolejkę do jazdy konnej. Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony naszych dzieci.

Co zatem się kryje pod pojęciem: HIPOTERAPIA?

Hipoterapia to ogół zabiegów terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia. Stanowi jedną z form rehabilitacji wieloprofilowej, a swoją specyfikę zawdzięcza koniowi biorącemu udział w terapii. To właśnie obecność konia „współterapeuty” – sprawia, że jest to wyjątkowa i niepowtarzalna metoda terapeutyczna dająca nowe i niespotykane w innych terapiach możliwości. „Uniwersalność” metody polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym. Stanowi proces usprawniania psychoruchowego dzieci, młodzieży i dorosłych z różnymi schorzeniami i zaburzeniami rozwojowymi.

Do terapeutycznych efektów wywoływanych ruchem konia należą;

· normalizacja napięcia mięśni wywołana łagodnym, rytmicznym kołysaniem podczas chodu konia oraz ciepłem jego ciała,

· hamowanie odruchów patologicznych przez odpowiednie ułożenie lub posadzenie dziecka na koniu,

· kształtowanie reakcji równoważnych — konieczność utrzymania się na ruchomym podłożu,

· wyzwalanie reakcji podparcia — opieranie rąk na grzbiecie konia,

· przygotowanie do chodzenia dzięki charakterystycznym, trójpłaszczyznowym ruchom konia przenoszonym na tułów dziecka, działanie na kilka zmysłów jednocześnie: dotyk, słuch, wzrok

Dziękujemy Stajni Karino za pomoc w przygotowaniu ogniska z okazji Dnia Chłopaka

(Opracowała: M. Matusiak)


Wróć na górę